Tungsten Bakır Isı Tabanı

Tungsten Bakır Isı Tabanı Resmi

Giriş

Tungsten bakır ısı tabanı ayrıca tungsten bakır ısı emici olarak da adlandırılır. Tungsten bakır ısı tabanı, tungsten bakır alaşımından yapılmış bir ısı tabanıdır. Bir ısı tabanı, bir katı madde içinde üretilen ısıyı hava veya sıvı gibi bir sıvı ortama aktaran bir bileşen veya montaj için kullanılan bir terimdir. Isı tabanlarına örnek olarak, soğutma ve iklimlendirme sistemlerinde kullanılan ısı eşanjörleri ve bir otomobildeki radyatör (ayrıca bir ısı eşanjörü) verilebilir. Isı tabanları ayrıca, yüksek güçlü lazerler ve ışık yayan diyotlar (LED'ler) gibi elektronik ve optoelektronik cihazların soğutulmasına yardımcı olur.

Isı tabanı fiziksel olarak etrafını saran soğutma sıvısıyla temas eden yüzey alanını artırmak için tasarlanmıştır. Yaklaşım havası hızı, malzeme seçimi, kanatçık (veya diğer çıkıntı) tasarımı ve yüzey işleme, ısıl dayanımı, yani bir ısı tabanının ısıl performansını etkileyen tasarım faktörlerinden bazılarıdır. Isı tabanlarının bir mühendislik uygulaması, genellikle bilgisayar merkezi işlem birimi (CPU) veya grafik işlemcileri olan elektroniklerin termal yönetimidir. Bunlar için, ısı tabanı bağlantı yöntemleri ve termal arabirim malzemeleri aynı zamanda işlemcinin / işlemlerin nihai bağlantı noktasını veya kalıp sıcaklığını da etkiler. Isıl performansına yardımcı olmak için ısıl tabanın tabanına ısıl yapıştırıcı (ısıl yağ olarak da bilinir) eklenir. Isı tabanının ısıl performansını belirlemek için teorik, deneysel ve sayısal yöntemler kullanılabilir.

Tungsten bakır ısı bazlı malzeme, tungsten ve bakırdan oluşan bir bileşiktir. Hem tungsten düşük genleşme özelliklerine sahip hem de yüksek termal iletkenlik özelliklerine sahip bakır içeren W-Cu malzemesi ve termal genleşme katsayısı ve termal iletkenlikteki tungsten ve bakır, W-Cu bileşimini ayarlayabilir ve tasarlayabilir (profesyonel terimlerle, tungsten ve performanstaki bakır kesilebilir ve böylece tungsten ve bakırın uygulanması büyük kolaylık sağladı.